27/11/2019 - אמנון גופר
צוק הנשרים – בדידות מזהרת

ספסל עץ מעל מצוק נחל כזיב כשמתחתיכם פוערת התהום את פיה, הוא המקום להתבודדות נטולת רעשי רקע עירוניים, עם מרחב נוף צפוני וחלומות על נשרים שאינם עוד ואולי יחזרו בבוא יומם.

'שאקיף א-נאסורה' זה שמו הערבי של המקום בשיאו של הר זיו ומצפונו של הכפר הערבי מעליא. שמו הערבי מצביע על אוכלוסיית נשרים שהיתה כאן בעבר ואיננה עוד, אך עדיין נותרו באיזור עופות דורסים אחרים כמו בזים ודיות.

חלקו הצפוני של הר זיו תוחם את ערוץ נחל כזיב, מדרגות ההר מכוסות בחורש ים תיכוני דליל של אלות ואלונים יורדות אט אט עד למצוק התלול שאיננו תחום בגדר ומחייב זהירות בדרך אל נקודת התצפית.

שני המפלסים התחתונים הם היעד, בראשון נקודות תצפית ונוף ובשני מצטרף מימד המצוק אל החגיגה. אם תלכו מערבה לאורך קו המצוק תגיעו לספסל.

בטיול המודרך "דרך היין" נכנסים ליקב ג'וליה הנמצא ביישוב הנוצרי מעיליא.

בימי הכף אותם ניתן להזמין דרך אתר דיי-טריפר ניתן לעשות גם סיור בצוק הנשרים.

טיול הג'יפים של חברת רימוני הגליל עוצר לתצפית במקום.

איך מגיעים:

מכביש 89 נכנסים לכפר מעיליא. השילוט צוק הנשרים / העזבה של אליאס יוציאו אתכם אל מחוץ לכפר. הכביש מסתיים וממשיכים בדרך עפר סלולה עד ל'עזבה של אליאס'. מחנים את הרכב במקום ויורדים כ 350 מטר בשביל מסומן אדום עד למפלס המצוק.

בטיחות: אין להניח לילדים לרוץ קדימה!!!!

נגישות: לא נגיש לנכים.

תגיות: טיול בגליל , טיול בגליל המערבי , יום כף בגליל , מסלול טיול בגליל המערבי , מעיליא , מצפה הילה , נחל כזיב , צוק הנשרים , תצפית