27/11/2019 - אמנון גופר
צונם - טיול לעיר אבודה בחורש הגליל המערבי

שבויים בקסם היער תהלכו, עושים צעדיכם על מרבד עלים רב שנים בדרך אל ה'עיר האבודה' ובסופה של הדרך, אולי תצליחו ליישב את הניגוד בין האנונימיות העכשווית של המקום, לקיומו בעבר.

מי הילך בסמטאותיה של אותה עיר או כפר? מה קרה בין העלמותה ללידתה? איזה כאב הותירה מאחריה? למה אבודה ולמי היא אבדה? ואיך קרה שבמשך שנים רבות כיסה אותה יער עבות ואיש לא שב אליה לגור בה ולכונן חיים חדשים... הרי אפילו אצל הומרוס, חוזר אודיסיאוס לעירו 'איתקה' למרות הכאוס שחיכה לו...

על דבר אחד אין עוררין, סופה מוכר יותר מתחילתה... כאוס!!! אך המפגש הראשון איתה בחשיכה המסתורית של עצי האלון העבותים, מעורר השתאות ואפילו קריאות התפעלות...

למקום קוראים חורבת צונם, או חורבת צוואנה שפירושו אבן צור. היא מסתתרת בתוך חורש צפוף ועב גזע של אלון התולע, שקרני שמש מעטות מצליחות לחדור מבעד לתקרתו ולא מעט עצי ער אציל (דפנה) נותנים מריחם לממוללים אותם בהולכם בשביל.

מה מתגלה:

מבני אבן מסותתת, קבורים בחלקם באדמה, תעלות ומאגרי מים תת קרקעיים, פרוזדורים, בור מים מטוייח וחלקים של אבני מפרכה.

הכפר בצורתו הנוכחית, התקיים ושגשג כנראה בתקופה הביזנטית, יעידו על כך צורת הבניה והאבן וממצאי פולחן נוצרי שנתגלו באיזור. (למרות שיש שרידים קדומים יותר) המקום שימש גם למגורים בתקופה הממלוכית אבל תצורתו הבסיסית נותרה כהוויתה.

לסיכום: רב הנסתר על הגלוי בחורבת צונם... מדוע נעזב הכפר? לאן עברו תושביו שכנראה עסקו בין השאר בחקלאות ובתקופתם החורש לא היה עבות כל כך ומרגע שננטש התכסה השטח בחורש פראי ולא נודע כי בא אל קרבו.

איך מגיעים:

מצומת אבן מנחם על כביש 899 יורדים דרומה בדרך אספלט 1300 מטר, פונים ימינה לדרך כוכר לבנה 1200 מטר ומגיעים לחוות בקר. מחנים את הרכב וממש מול החווה מעבר בגדר צפונה) לכו בשביל, היער יבלע אתכם ואחרי 250 מטרים תגיעו אל העיר האבודה.

נגישות: אין

בימי כף היוצאים ממשק חפר במצפה אבירים אל האתר ולאחר הליכה של 5 דקות בחורש מגיעים לעיר.

תגיות: גליל מערבי , חורבת צונם , טיול , טיול בגליל , טיול רגלי בגליל , טיולי ג'יפים , טיולי ג'יפים בגליל , יום כף בגליל , משק חפר , נחל כזיב , עיר אבודה בגליל , תכנון יום כף