11/03/2020 - אמנון גופר
אם הסמרטוטים - פולחן מיסטי בחורפיש

 

 זה טיול שלוקח אותנו אל פולחן וטכסי פולחן המתרחשים בחורשת עצי אלון קטנה החבויה בפאתיו של הר זבול מעל הכפר חורפיש, מקום שישאיר את המטייל פעור פה מול תופעה כמעט מיסטית של קידוש העצים אל מול נופי הגליל העליון הנפרשים מתחתיכם כמניפה,
 

הפתגם "דבר אל האבנים ואל העצים..." מקבל כאן משמעות דתית שבו דווקא לעצים ולבדים יש תפקיד בעלילת הסיפור.

 250 מטר הליכה בנוף פסטורלי יביאו אתכם אל התופעה. חורשה הנקראת אום אל-שאראטיט (אם הסמרטוטים) ובה על עצי האלון תלויים מאות בדים, בגדים, סרטים ושאר מיני לבוש.

עד לפני כמה עשרות שנים, היה המקום מעין גמ"ח דרוזי, בגדים המיועדים לעניי הקהילה הונחו ליד העצים כמתן בסתר, בשנים האחרונות הפכו העצים למבורכים (אין עצים קדושים) וומגיעים אליהם בהסתר תושבי הכפרים הסמוכים כדי לנדור נדרים או להתירם. החורשה נושקת לאחוזת הנביא סבלאן ואולי קיבלה מקדושתו של הנביא.

מקובל להגיע למקום לקשור בד סביב העץ, או אחד הענפים (לקשור בד על בד) ולנדור נדר, כלומר, להביע משאלה ולהתחייב לפעול אם תתגשם. ("אעשה כך וכך אם יבריא בני, או תתחתן ביתי, או תשתפר פרנסתי וכו'...") והיה ונתגשמה המשאלה, יש הבאים ומתירים את הקשר (התרת נדרים) ומקיימים את אשר נדרו (שוחטים כבש, תורמים לקהילה...)

בחלק מהעצים אנשים הכניסו מטבעות כסף בגזעי העץ המבוקע מרוב שנים.

אין תיאור זמין לתמונה.

תופעה נוספת במקום היא טביעת כף רגל שמוטבעת בסלע וצמודה לגזע העץ המרכזי הכורע תחת מסע הסמרטוטים שלטענת המאמינים זוהי טביעת כף רגלו של הנביא.

הדרך אל החורשה לוקחת את המטייל אל חזיון נופים מדהים... ממזרח רכסי המירון, ממש מתחת לרגלינו בתי הכפר חורפיש לכודים בין הר אדיר, הר חירם והר זבול. מדרום לנו זורם נחל כזיב עליון ואת בתי הכפר בית ג'אן רואים מאחורינו...

האתר מתאים לטיול ביום כיף בגליל ואינו דורש מאמץ מיוחד

איך מגיעים – עולים על כביש 89 לכוון הכפר חורפיש, מטפסים על פי השילוט לכוון קבר הנביא סבלאן, מחנים את הרכב בחניה הגדולה ומקיפים מבחוץ את המתחם.מימין, פונים שמאלה ופוגשים שביל לאורך גדר המתחם. יורדים כ 200 מטר חוצים גדר רשת ו50 מטר אחריה.

  

תגיות: גליל מערבי , דרוזים , הנביא זבולון , הר זבול , הר מירון , הר סבלאן , חורפיש , כפר חורפיש , נבי מרעי , נביאים דרוזים , נחל כזיב , סבלאן , עין חותם , פולחן