11/03/2020 - אמנון גופר
מי מכיר את האיש שבקיר – החייל הרומאי בנחל כזיב

מי מכיר את האיש שבקיר – החייל הרומאי בנחל כזיב

מעל מצוקי נחל כזיב, במקום שהעין לא תשבע מן הנוף, נטוע לו תבליט סלע של חייל רומי לבוש בגדי מלחמה ומבטו מערבה. מפה לאוזן עברה השמועה אודות האיש שבקיר. במשך שנים רבות נשמר סודו ורק מתי מעט, יודעי שביל, באו אליו ונהנו מיפעתו.
הכיתוב והשם במפה הוא "מערת אל-ג'לילה" ואילו השלט בשטח מורה על "מערת המקדש". שניהם מצביעים על אותו מקום ואולי מרמזים שאפילו קובעי השמות למיניהם לא יודעים באמת איך להסביר את העניין.  
שעה קלה של כיתות רגליים בשבילים מביאה אותנו אל שפתו הצפונית התלולה של נחל כזיב ואל פתחה של המערה, המשקיפה אל נבכי הנחל. קירותיה שחורים מעשן מדורות, להזכיר ימי חורף סוערים שרועים מצאו בה מסתור, ושורר בה ריח גללי עדרי הצאן שרבצו שם לעת ליל.  
את האיש שבקיר אל תחפשו בפנים. התבליט מתנשא לו על קיר הסלע ממזרח לפתח המערה. מה הוא עושה שם? מה הביא את יוצרו להיות תלוי על בלימה במרומי המצוק ולחצוב צורתו במפסלת? ואולי השאלה הכי חשובה, מיהו האיש שבקיר?  
תשובה ודאית לא מצאתי, אולי היה זה חייל רומי שחקק דמותו באחד מרגעי ההפוגה או הפנאי בעת שגייסות רומא צרו על מעוזי המורדים בגליל, בזמן המרד הגדול. שמה של המערה, "מערת המקדש", ניתן לה ככל הנראה בגלל הכוכים הקטנים החצובים לצידה ונראים ככוכי איקונות נוצריות.

הטיול אל האיש בקיר מתאים לקבוצות ולימי כיף בגליל. המומחה בתחום הוא אמנון גופר, טייל, מורה דרך ומחבר ספרי טיולים


            דמותו של החייל הרומי האלמוני בנחל כזיב | צילום: עדי אדר

  איך מגיעים: תחילתו של המסלול במצד אבירים (קרוב למצפה אבירים), מבנה צלבני בלב הסבך שבשוליו נשאיר את רכבנו. נלך מזרחה על הכביש כמאה מטרים ונגיע לשביל מסומן אדום ומשולט היטב ל"פארק גורן", עליו נצעד  כ-30 דקות עד לשביל ירוק המתפצל דרומה (שמאלה) ושלט מאיר עיניים ל"מערת המקדש". משם מתחילים לגלוש במשעול המוליך אל האיש שבקיר. כרבע שעה של שכרון גבהים ונופים ואתם במקום.  

 כמה הולכים ברגל: כ-4 ק"מ.

כמה לוקח על השעון: כשעה וחצי.

עונה ממומלצת: כל השנה, אך עדיף באביב.

גישה לנכים: אין.

עלות: ללא תשלום.

תגיות: אבירים , אבן מנחם , אלקוש , בירנית , האיש שבקיר , הדרכה בגליל , טיול בנחל כזיב , טיול רגלי בגליל , יום כיף , יום כיף בגליל , מונפורט , נחל כזיב , פארק גורן , פסוטה