07/12/2019 - אמנון גופר
הר אדיר - לגעת בנופי לבנון

ההר השני בגובהו בגליל (1008 מ') איננו יכול לאכזב. הוא נושא ברום פסגתו נופים וזיכרונות שילוו אתכם בעצמתם, גם אחרי שתרדו משיאו.

הר אדיר הצפוני בגוש הרי מירון, מתנשא לרום של 1008 מטרים מעל פני הים מכוסה בחורש עבות של אלה, אלון קטלב ועוזרד רבי שנים. על כתפו של ההר נמצא מצפור הר אדיר.

את הרכב נחנה ברחבת החניה ונטפס בעליה מתונה על שביל כורכר נוח עד למצפור המוקף בעצי החורש.

רחבת התצפית עשוייה משטח עץ רחב ומסביבו פינות מוצלות לימי קיץ חמים. המצפור צופה אל נופי דרום לבנון ואתרי הקרבות המרכזיים של מלחמת לבנון השניה.

הנוף איננו מותיר את המשקיף אליו אדיש. כפרי דרום לבנון נראים בבירור כולל פאתיה של העיר הגדולה בינת א-ג'בל. ממש לשמאלנו מצפה מתת על בתיו הטובלים בחורש, ומשטרת סאסא שהוקמה על ידי הבריטים טרם קום המדינה, מושב דובב ויישובי קוו העימות.

 המצפור מנציח את חללי מלחמת לבנון השנייה והוקם ע"י קק"ל ביוזמתן של המשפחות השכולות. על מעקה התצפית ניתן לראות את מהלכי הקרבות ועל לוחות מתכת חקוקים שמותיהם של 121 הלוחמים שנפלו במהלך המלחמה.

בימי כף לחברות וארגונים ניתן לסיים את היום או לתוח אותו בהר אדיר.

ניתן לבנות טיול חברה בגליל דרך חברת דיי-טריפר, המאפשרת בניית יום כף עצמאית 

איך מגיעים: כביש 899 למגיעים מצומת חירם 5 ק"מ לכוון מצפה מתת פונים שמאלה ועולים עם הרכב לנקודת ההתחלה. שילוט קיים במקום.

נגישות: עם רכב עד 250 מטר מנקודת ההתחלה.

עוד בסביבה:

  • בית הכנסת העתיק של ברעם וביקור בכנסיה המרונית בבירעם.
  • מערת פער – בלב שמורת עמק סאסא, מוקפת עצים עתיקים נמצאת מערת בולען  קרסטי הנקרא 'מערת פער'. שביל מסומן מוביל אליו מהר אדיר או מכביש 899.
  • צילום התמונה המרכזית - דובי זכאי

תגיות: הר אדיר , הר מירון , הר מתת , טיול בגליל , טיול בגליל העליון , ימי כף , לבנון , מלחמת לבנון השניה , מצפה מתת , סאסא , תצפית ללבנון